محققان مي‌گويند که متفورمين، پايين‌ترين نرخ پايبندي را درميان داروهاي متداول ديابت دارد. با اين حال بيماران مي‌گويند راه‌هايي براي بهبود آن درصد وجود دارد.

بيماران مبتلا به ديابت

قطع مصرف متورفين توسط بيماران مبتلا به ديابت

متفورمين براي بيش از 120 ميليون نفر در سراسر جهان تجويز شده است. اين دارو در مقايسه با ساير داروها عوارض جانبي بسيار کمتري ايجاد مي‌کند. متفورمين، فشار کمي روي ارگان‌ها وارد مي‌کند، باعث اضافه وزن نمي‌شود و مقرون‌بصرفه‌ترين داروي ديابت موجود در بازار است. اين دارو با نام تجاري گلوکوفاژ نيز بفروش مي رسد که قيمت آن بسيار بالاتر است.

با اين حال عوارضي که اين دارو روي دستگاه گوارش مي‌گذارد، ممکن است باعث شود بسياري از افراد مبتلا به ديابت، بيش از يک يا دو هفته از آن استفاده نکنند.

يک مطالعه‌ي جديد که در مجله‌ي ديابت، چاقي و متابوليسم منتشر شد، توضيح مي‌دهد:‌«متفورمين معمولا باعث علائم گوارشي مانند اسهال و نفخ مي‌شود.»

اين مطالعه توسط محققان دانشگاه سِوري انجام شد.

محققان، ميزان پذيرش داروي 1?6 ميليون فرد مبتلا به ديابت نوع 2 را بررسي کردند.

متفورمين، پايين‌ترين ميزان پايبندي را در بين تمام داروهاي حاضر در اين مطالعه داشت.

بنظر مي‌رسد که بازدارنده‌هاي DPP – 4 – يک رده از داروهاي ديابت خوراکي که شامل نام‌هاي تجاري Januvia و Tradjenta هستند – بالاترين نرخ پايبندي را دارند. همچنين اين رده از داروها، قابل تحمل‌ترين دارو توسط بدن هستند و کمترين ميزان عوارض جانبي را ايجاد مي کنند.

روش استفاده از متفورمين

بهترين روش استفاده از متفورمين چيست؟

در حالي که نمي‌توان عوارض جانبي متفورمين را به‌طور کامل برطرف کرد اما مارسي رابينسون، داراي مدرک RD و يکي از بنيانگذاران Achieve Health & Performance مي‌گويد درواقع چند کار وجود دارد که پزشکان مي‌توانند در هنگام تجويز متفورمين انجام دهند تا از پايبندي بيمار به آن اطمينان حاصل کنند.

با اين حال او مي‌گويد که بسياري از پزشکان، اين کارها را نجام نمي‌دهند

رابينسون مي‌گويد اولين مسئله، اين است که دو نوع متفورمين وجود دارد: معمولي و آهسته رهش.

اکثر مردم با نسخه‌ي آهسته رهش، بيشتر احساس راحتي مي‌کنند، چون قدرت دارو به‌جاي تأثير فوري و يکباره، در عرض چند ساعت روي بدن اثر مي‌گذارد.

رابينسون مي‌گويد: «گاهي اوقات آن فقط روش استاندارد يک پزشک است و آنها حتي در مورد آن فکر نمي‌کنند. آنها هميشه متفورمين را به يک روش تجويز مي کنند و به اين کار ادامه مي‌دهند.»

او اضافه مي‌کند:‌« در مورد بعضي از بيماران، پزشک ممکن است فکر کند که تأثير فوري تمام قدرت دارو به يک‌باره براي فردي که با قند خون بالا پس از وعده‌ي غذايي دست‌وپنجه نرم مي‌کند، مفيدتر است. اما متفورمين درواقع اينگونه در بدن عمل نمي‌کند.»

ديابت

داستان‌هاي شخصي از بيماران

گرچن بِکِر،نويسنده‌ي «اولين سال: ديابت نوع 2: يک راهنماي ضروري براي افرادي که ديابت‌شان به‌تازگي تشخيص داده شده» پس ازتشخيص ديابت نوع 2 خود در سال 1996 بمدت بيش از 20 سال متفورمين مصرف مي‌کرد.

او مي‌گويد:‌«من هرگز با متفورمين مشکلي نداشتم، تا زماني که قرصي را مصرف کردم که فکر مي‌کردم از نوع آهسته رهش است اما نبود.»

پزشک بِکِر به‌طور تصادفي براي او متفورمين معمولي تجويز کرده بود.

او مي‌گويد:‌«مدفوع من براي چند ماه بسيار شل بود، تا زماني که متوجه شدم مشکل از کجاست.»

بعد از دريافت نسخه‌ي مناسب، چندين ماه طول کشيد تا سيستم گوارشي بِکِر بهبود يابد.

کورينا کورنجو که ديابت او در سال 2009 تشخيص داده شد، مي گويد که عوارض گوارشي او پس از يک سال مصرف متفورمين آغاز شد.

او مي‌گويد: «من در ابتدا فکر مي‌کردم که اين عوارض بخاطر مصرف مواد لبني است اما پزشکم درنهايت نسخه‌ام را به نوع آهسته رهش تغيير داد و اين کار تاحدي به من کمک کرد اما عوارض جانبي به‌طور کامل ازبين نرفتند.»

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کافه فرهنگ امید سافت زندگی نامه شاعران و نویسندگان دستگاه کربوکسي - دستگاه کربوکسي تراپي شعرهای علیرضا ناظمی ایران باغ بلور Gregory